• دنبال کردن ما در فیسبوک
 • دنبال کردن ما در توییتر
 • دنبال کردن ما در تلگرام
 • دنبال کردن ما در اینستاگرام
 • دنبال کردن ما در گوگل پلاس
 • دنبال کردن ما در آپارات
 • خروجی سایت
 • دانلود آخرین بروز رسانی جاوا
 • دانلود آخرین بروز رسانی فلش پلیر
 • دانلود آخرین بروز رسانی شوک ویو پلیر
 • دانلود اپلیکیشن آندرویید شارژ به همراه آموزش برنامه
 • دانلود آخرین نسخه مرورگر اینترنتی موزیلا فایرفاکس
 • دانلود آخرین نسخه مرورگر اینترنتی گوگل کروم
 • دانلود آخرین نسخه مرورگر اینترنتی اپرا
 • دانلود آخرین نسخه مرورگر اینترنتی اینترنت اکسپلورر
 • دانلود آخرین نسخه مرورگر اینترنتی سافاری

مطالب

بررسی جامع تکنولوژی DSL ( خطوط دیجیتالی مشترک Digital Subscriber Line ) و انواع آن

DSL یک فن آوری برای آوردن اطلاعات با پهنای باند بالا به منازل و مراکز اداری کوچک ، از طریق سیم های مسی رایج تلفن است که اولین بار حدود سال 1995 در امریکا طراحی و استفاده شد،با استفاده از این فناوری با بهره گیری از خطوط تلفن ، بستری برای انتقال اطلاعات با سرعت بالا برای کاربران ایجاد می شود.
در این فناوری تجهیزاتی در مرکز تلفن نصب می شود تا برای هر کاربر فرکانس های مربوط به دیتا و صوت از هم جدا شوند و به این ترتیب با استفاده از یک خط تلفن امکان ارتباط همزمان صوت دیتا وجود خواهد داشت در فناوری DSL طول سیم ،سرعت تبادل اطلاعات را تحت تأثیر قرار می دهد و فاصله مشترک تا مرکز تلفن نباید بیش از 5 کیلومتر باشد .

مروری بر انواع مختلف DSL ( خطوط دیجیتالی مشترک Digital Subscriber Line )

1.Asymmetric DSL):ADSL)
نوع نامتقارن که به طور مفصل توضیح داده می شود

2.Consumer Digital Subscriber Line):CDSL)
یا DSL مصرف کننده نوعی دیگر از این تکنولوژی است. از ADSL سرعت کمتری دارد و توانایی دریافت تا 1مگابیت بر ثانیه را دارد و همچینین سرعت ارسال بسیار کمتری به نسبت ADSL دارد.

3.High bit-rate DSL):HDSL)
سرعت دریافت و ارسال اطلاعات یکسان است. در این روش تا 1.544 مگابیت بر ثانیه بر روی خطوط دوبل دریافت و 2.048 مگابیت بر ثانیه ارسال امکان پذیر است.

4.ISDN DSL):ISDL)
این روش در اختیار کاربران استفاده کننده از ISDN است. ISDL در مقایسه با سایر روش‌های DSL دارای پایین ترین سرعت است. سرعت این خطوط 144 کیلوبیت در ثانیه است.

5.Multirate Symmetric DSL):MSDSL)
در این روش سرعت ارسال و دریافت اطلاعات یکسان است. نرخ سرعت انتقال اطلاعات توسط مرکز ارائه دهنده سرویس DSL، تنظیم می‌گردد.

6.Rate Adaptive DSL):RADSL)
در این روش این امکان وجود دارد که سرعت برقراری ارتباط با توجه به مسافت و کیفیت خط تغییر کند.

7.Symmetric DSL):SDLS)
در واقع DLS با خطوط متقارن است. سرعت ارسال و دریافت یکسان است و بر خلاف HDSL فقط به یک خط نیاز خواهد بود.

8.UDSL
در حقیقت همان HDSL است ولی با خطوطی یکطرفه. این نوع از DSL توسط شرکت‌های اروپایی پیشنهاد شد.

9.Very high bit-rate):DSL)
این روش نامتقارن است و در مسافت‌های کوتاه به‌مراه خطوط مسی تلفن استفاده می‌گردد.

10.Voice-over DSL):VoDSL)
یک نوع خاص از IP تلفنی است. در این روش چند خط ترکیب و به یک خط تلفن تبدیل تبدیل می‌شوند.

در جدول زیر خصوصیات هر یک از این تکنولوژی ها از قبیل ( به ترتیب ) حداکثر سرعت ارسال و دریافت ، حداکثر فاصله قابل پوشش ، تعداد خطوط مورد نیاز و امکان داشتن مکالمه تلفنی با خط مورد نظر ، ذکر شده است که می توانید مقایسه نمائید :


DSL-Types

 

ویژگیهای فن آوری ADSL ( خطوط دیجیتالی مشترک نا متقارن Asymmetric Digital Subscriber Line )

استفاده از فناوری اینترنت پرسرعت (ADSL) ویژگی‌ها و مزایایی را برای کاربران و استفاده‌کنندگان از آن به همراه می‌آورد که برخی از آنها عبارت است از :

• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت (تا 40 برابر سرعت برقراری ارتباط از طریق شماره‌گیری)
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت بدون نیاز به استفاده از کابل اختصاصی جدید
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت بدون نیاز به شماره‌گیری
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت بدون هزینه پالس مکالمه تلفن
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت بدون مشغول شدن خط تلفن
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت در حین مکالمه با تلفن
• برقراری ارتباط پرسرعت با اینترنت برای ایجاد شبکه مجازی خصوصی
• برقراری ارتباط پر سرعت با اینترنت برای بهره‌گیری از امکانات ویدیویی و صوتی در اینترنت و ویدیو کنفرانس
• برقراری ارتباط پرسرعت به صورت دایم و بدون قطع شدن ارتباط
• نصب و راه‌اندازی سریع و آسان

و امّا معايب (ADSL)

• در فناوری‌های DSL کیفیت‌و‌سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود. در مسافت‌های بالاتر از ۵ ‌کیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست.
• عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شرکت‌هاو سازمان‌های بزرگ مشکل ساز خواهد شد.
• ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی برکیفیت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.

تجهیزات مورد نیاز ADSL ( خطوط دیجیتالی مشترک نا متقارن Asymmetric Digital Subscriber Line ) و xDSL ( تمامی انواع DSL ):

بهره برداری از این تکنولوژی از طریق مودم دیجیتال (Transceiver)، دستگاه Splitter و دستگاه DSLAM امکان پذیر خواهد شد .

1. مودم DSL یا ATU-R
اغلب مشترکین خانگی به منظور دریافت اطلاعات از اینترنت از این مودم بهره میگیرند. شرکتی که سرویس DSL را ارائه میدهد معمولا" مودم را بعنوان بخشی از نیازهای نصب سیستم عرضه مینماید.

2.اسپلیتر Splitter (جدا کننده سیگنال آنالوگ از دیجیتال )
همانطوریکه ذکر شد صوت و data به طور همزمان روی خطوط مسی در تکنولوژی xDSL فرستاده میشود. به منظور جدا کردن صوت و data در طرف مشترک از splitter بهره میگیرند تا data را بسمت کامپیوتر و صوت (تلفن و فاکس) را به سمت تجهیزات مربوطه هدایت کند.

3.Digital Subscriber Line Access Multiplexer) DSLAM )
برای راه اندازی یک سیستم DSL سیستمهای سخت افزاری ویژه بنام Digital Subscriber Line Access Multiplexer) DSLAM ) باید در پستهای مراکز مخابراتی نصب گردند. دستگاه فوق در مراكز ارائه دهنده سرويس DSL نصب و امكان ارائه خدمات مبتني بر DSL را فراهم مي نمايد. DSLAM اتصالات مربوط به تعدادي از مشتركين را گرفته و آنها را به يك اتصال با ظرفيت بالا براي ارسال بر روي اينترنت
تبديل مي نمايد. دستگاههاي DSLAM داراي انعطاف لازم در خصوص استفاده از خطوط DSL متفاوت ، پروتكل هاي متفاوت و مدولاسيون متفاوت مي باشند. در برخي از مدل هاي فوق امكان انجام عمليات خاصي نظير اختصاص IP آدرس هاي پويا به مشتركين، نيز وجود دارد.
DSLAM خطوط ارتباطی جهت یافته از سوی تعداد زیادی از مشترکین را دریافت نموده و آنها را روی یک خط ارتباطی واحد با ظرفیت بالا به اینترنت منتقل میکند.
DSLAM قادر به پشتیبانی چندین نوع DSL در یک مرکز تلفن واحد و تعداد گوناگونی از پروتکلها و روشهای مدولاسیون میباشد بعلاوه DSLAM میتواند امکاناتی همچون مسیریابی یا تخصیص آدرس دینامیکی IP نیز برای مشرکین فراهم کند. در واقع DSLAM را میتوان دلیل اصلی تفاوت بین سرویس دهی از طریق ADSL و از طریق مودم کابلی به حساب آورد.
در مورد DSLAM که در طرف سرویس دهنده نصب میشود فقط به ذکر این نکته بسنده میکنم که ASDL برای هر یوزر یک اتصال اختصاصی از یوزر به دستگاه DSLAM برقرار میکند که فرق بزرگ آن با مودم های کابلی است که در آن ها یک حلقه شبکه ای بین یوزرها به اشتراک گذاشته میشود و با ورود هر یوزر به این حلقه، کیفیت ارتباط افت میکند.
محبوب‌ترین تکنولوژی باند پهن در جهان یعنی DSL بیش از 30 میلیون مشترک تا پایان بهار 2004 به کاربران اینترنت افزوده و تعداد بهره‌مندان جهانی را به 78 میلیون در کل رسانده که این رشد بیش از دو برابر دیگر روش‌های متکی بر پهنای باند بوده است. تکنولوژی DSL یکی از انواع انتقال پرسرعت بوده است که با تلفن معمولی شما را قادر می‌سازد تا ضمن دسترسی به اینترنت پرسرعت از امکان دریافت صدا و تصویر با کیفیت بالا استفاده کنید. نوع دیگر همین تکنولوژی ADSL است که یکی از انواع فن آوری DSL است، که در این روش سیستمهای سخت‌افزاری ویژه (DSLAM) باید در پستهای مراکز مخابراتی نصب گردند. پس از نصب این سیستمها و با استفاده از کابل‌های تلفن، سرویس قابل راه‌اندازی می‌شود، بدین لحاظ از نظر هزینه برای دولت و مصرف‌کننده بسیار قابل قبول است. زیرا هزینه کابل‌کشی مجدد به هیچیک از طرفین تحمیل نمی‌شود. مصرف‌‌کننده این سرویس تنها به یک مودم ADSL احتیاج دارد.

شکل زیر تصویر ذهنی کاملی از آنچه که در بالا ذکر شد و نقش هریک از تجهیزات در روند کار برای شما ارائه می کند:

 بررسی جامع تکنولوژی DSL ( خطوط دیجیتالی مشترک Digital Subscriber Line ) و انواع آن

انواع تکنولوژی ADSL، ADSL2 ، ADSL2+ ، ADSL2++ ) ADSL )

در حالت کلی تکنولوژی مورد استفاده در همه اینها برای اتصال به اینترنت یکسان بوده و تفاوتی نمی کند. بزرگترین تفاوت بین انواع مختلف این تکنولوژی، تفاوت در حداکثر سرعت اینترنتی است که شما می توانید داشته باشید. در ADSL حداکثر سرعت دانلود ۸Mbps و در ADSL2 حداکثر سرعت دانلود ۱۲Mbps می تواند باشد. این میزان در +ADSL2 برابر۲۰Mbps می باشد. همینطور سرعت برقرای لینک در ADSL حدود ۳۰ ثانیه و در +ADSL2 حدود ۱۰ ثانیه می باشد.

به طور مثال برای دانلود ۸۵۰MB با استفاده از این تکنولوژی های مختلف و نیز با داشتن حداکثر سرعت مدت زمان دانلود به صورت زیر است:

با +ADSL2 حدود ۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه
با ADSL حدود ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه
با Dial-up حدود ۳۳ ساعت و ۲۳ دقیقه

مزیت دیگر ADSL2 بر ADSL مسافتی است که می توانند با سیم مسی تحت پوشش قرار دهند. هرچه مسافت تحت پوشش بیشتر باشد، نرخ انتقال در یک فاصله معین بیشتر خواهد بود.
همانند سایر تکنولوژی های به روز شده، از کلیه وسایل سازگار با ADSL2 می توان برای ADSL نیز استفاده کرد. با این حال همه این تفاوتها به این بستگی دارد که ISP شما از کدام تکنولوژی استفاده می کند. حتی اگر مودم سازگار با ++ADSL2 هم داشته باشید و ISP شما از تکنولوژِی ADSL استفاده کند، سرعت شما تفاوتی نخواهد کرد.
علاوه بر ADSL2، تکنولوژی +ADSL هم نسخه دیگری از به روز رسانی ADSL است. در این به روز رسانی، سرعت های بالاتری نسبت به ADSL و ADSL2 می تواند پشتیبانی شود. +ADSL2 نیز شاخه ای از این نسخه به روزرسانی است.

در جدول زیر می توانید تفاوت های انواع مختلف تکنولوژی ADSL شامل نام استاندارد یا علمی، نام رایج، سرعت دانلود، سرعت آپلود و سال آغاز به کار را مشاهده کنید:

 بررسی جامع تکنولوژی DSL ( خطوط دیجیتالی مشترک Digital Subscriber Line ) و انواع آن

DSL چگونه کار میکند ؟

به محیطی که داده ها از آن انتقال می یابند مدیا یا رسانه گفته می شود. زوج سیم، کابلهای کواکسیال (مثل کابل آنتن تلویزیون)، موجبر ها (لوله هایی فلزی با سطح مقطع مستطیل یا دایره شکل)، هوا و فیبرهای نوری مهمترین رسانه های مخابراتی هستند. برای هر رسانه مخابراتی پارامترهایی به نام کرانه بالایی و پائینی فرکانس تعریف می شود و منظور از آنها حداکثر و حداقل فرکانسی است که آن رسانه می تواند با کیفیت مطلوب از خود عبور دهد. به اختلاف این دو فرکانس پهنای باند یا Band Width می گویند. زوج سیم که در سیستم تلفن شهری استفاده می شود ضعیفترین رسانه مخابراتی از این نظر می باشد و محدوده عبور فرکانسی آن از صفر تا حدود 2 مگاهرتز می باشد.اما در سیستمهای تلفن ثابت شهری (PSTN) فقط از 4 کیلو هرتز این محدود برای عبور صدا استفاده می شود و بقیه باند فرکانسی آن آزاد میماند که در واقع استفاده از این باند فرکانسی بلااستفاده ایده اصلی و اولیه ساخت و استفاده از DSL می باشد.در روش اتصال عادی Diap-Up از همان 4KHz پهنای باندی که در مکالمات صوتی عادی بکاربرده میشود جهت انتقال داده استفاده می شود و با استفاده از روشهای پیچیده مدولاسیون دیجیتال و فشرده سازی اطلاعات، می توان حداکثر به سرعت 56 کیلو بیت در ثانیه رسید که در عصر انفجار اطلاعات سرعتی لاکپشتی است. حالا اگر باند فرکانسی ما از 4KHz به 2MHz افزایش پیدا کند! یعنی تقریبا 500 برابر خواهد شد، واضح است که سرعت انتقال دادهایمان به شدت افزایش خواهد یافت. برای ADSL در عمل معمولا باند فرکانسی 30KHz تا 138KHz برای فرستادن اطلاعات و باند فرکانسی 138KHz تا 1.1Mhz برای گرفتن اطلاعات استفاده می شود. در این صورت با توجه به روشهای مدولاسیون مورد استفاده می توان به پهنای باند دیجیتالی ای تا 8Mbps دست یافت که معمولا برای بدست آوردن ضریب کیفیت سرویس دهی (QoS) بهتر عملا سرعتی حدود 1.5 تا 2 مگابیت در ثانیه در اختیار کاربران حرفه ای قرار می گیرد.

تجزیه سیگنال:

اغلب منازل و کاربران تجاری کوچک به یک خط DSL نامتقارن (ADSL) متصل میشوند. ADSL فرکانسهای موجود در یک خط را براساس این فرض که اغلب کاربران اینترنت اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به آنچه که ارسال میکنند از اینترنت دریافت مینمایند, تقسیم میکند. دو استاندارد تقریبا" ناسازگار در مورد تکنولوژی ADSL وجود دارد. استاندارد رسمی ANSI که روش DMT را برای تکنولوژی DSL پایه گذاری کرده که البته اغلب تجهیزات ADSL امروزی از این روش استفاده میکنند و استاندارد قدیمی تر بنام Carrie less Amplitude/Phase یا سیستم SCAP که قبلا" از آن استفاده میگردید.
در سیستم ADSL به منظور استفاده بهینه از پهنای باند 1/1 مگا هرتزی خطوط مسی, آن را به 257 کانال 4 کیلوهرتزی تقسیم مینمایند. از آنجا که برای انتقال صوت (تلفن) تنها 4 کیلو هرتز پهنای باند کافی است لذا کانال آخر را برای انتقال فاکس و تلفن (صوت) استفاده مینمایند و 256 کانال دیگر را بصورت 64 کانال برای ارسال اطلاعات و 128 کانال برای دریافت اطلاعات ( و مابقی 64 کانال برای اطلاعات کنترلی) تقسیم بندی مینمایند, بطوریکه در بهترین وضعیت ( با در نظر گرفتن 192 کانال khz4) به سرعتی معادل mbps9 (مگابیت بر ثانیه) میرسیم که البته حداکثر سرعت مورد استفاده در ADSL ها معادل mbps3/2 میباشد.

معایب DSL:

عیب اصلی سیستم DSL در این است که میزان بهره گیری شما از DSL مبتنی بر فاصله ایست که شما از سرویس ADSL دارید. ADSL یک سرویس حساس به فاصله میباشد همچنانکه طول ارتباط افزایش می یابد کیفیت سیگنال کاهش یافته وسرعت ارتباط کم میشود. حداکثر فاصله جهت سرویس دهی توسط سیستم ADSL میتواند به 5460 متر برسد. تکنولوژی ADSL میتواند حداکثر سرعت 8Mbps downstream در فاصله حدود 1820 متر و سرعت upstream تا kbps640 را در اختیار کاربران قراردهد. که البته در عمل حداکثر سرعت مورد استفاده در ADSL ها 2.3mbps میباشد. اما چرا فاصله یک محدودیت برای سیستم DSL به شمار میرود در حالیکه این محدودیت برای مکالمات تلفنی وجود ندارد؟ جواب این سئوال در تقویت کننده های کوچکی به نام Loading coils میباشد که شرکت تلفن برای تقویت سیگنالهای صوتی استفاده میکند. که این تقویـت کننده ها با سیگنالهای ADSL سازگاری ندارند. البته پارامترهای دیـگری همچـون Bridge Taps و کابلهای فیبرنوری نیز میتوانند تآثیر منفی روی تکنولوژی ADSL بگذارند.

آینده DSL:

همانطوریکه در مقدمه ذکر شد روزانه 000ر20 نفر به علاقه مندان ارتباط از طریق DSL در سطح جهان افزوده میشود و این به نوبه خود رقابت این تکنولوژی را با تکنولوژیهایی همچون مودم های کابلی و اینترنت ماهواره ای به خوبی نشان میدهد. برطبق تحقیقات انجام گرفته از طرف شرکت IDC تا سال 2003 تعداد مشترکین خانگی استفاده کننده از مودم کابلی فراتر از 8980000 خواهد بود درحالیکه DSL در سال 2003 بیش از 9300000 مشترک خانگی دارد.
درسالهای اخیر کشور کره تنها با داشتن 55 میلیون جمعیت بشترین مصرف کننده DSL در جهان میباشد به نحویکه سئول به بهشت DSL مبدل شده است و شرکتهای فعال در زمینه شبکه در کره پیشرو این تکنولوژی در جهان میباشند .

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.